Založ si blog

Užívanie byliniek a výživových doplnkov

Okolo štyridsiatky  väčšina ľudí, žiaľ, musí sa zmieriť s realitou, že definitívne skončila mladosť. Ľudove sa hovorí: mladosť za nami a do dôchodku ďaleko. Začínajú sa ohlasovať vážne i menej vážne zdravotné ťažkosti. Ako im čeliť? Užívanie chemických preparátov sa mnohým, tak aj mne, veľmi nepáči a tak som začal určité neduhy liečiť alebo im predchádzať pomocou byliniek a prírodných vitamínov, resp. tzv. výživových doplnkov. V tom čase, okolo roku 1965, ešte neexistovali také rôzne prípravky ako dnes, (Walmark 1991, Valosun 1997), preto cesta predchádzania chorôb a liečba bylinkami bola namieste. Dnes by  človek  mal viac využívať dary prírody vo svoj prospech a vyhnúť sa, podľa možnosti,   chemickým liekom. Literatúra od rôznych autorov, napr. Márie Trebenovej, MUDr. Bukovského a iných, sú v tejto oblasti dobrými radcami.

Ale aj tu treba poznať určité hranice. Len naivný človek si môže myslieť, že bylinky nemôžu mať vedľajšie účinky a môže ich užívať v neobmedzenom množstve.  Napríklad taký rumanček pravý, ľudový názov harmanček, kamilka. Nečítal som, že by mal nejaké vedľajšie účinky , a medzi iným, že je vhodný i na hojenie rán. Zistil som ale, že pre môj organizmus je úplne nevhodný. Už pri prvom použití sa mi okolo rany objavil nepríjemný výsyp drobných červených bodiek, ktorý začal postupne prechádzať do pľuzgiera. Dermatológ, ktorého som musel nakoniec navštíviť,  ma upozornil, že to je bežná reakcia na harmanček, hlavne u mnohých detí a ľudí s precitlivenou pokožkou. Naopak, rumanček mi zase pomohol pri žalúdočných a črevných problémoch, kde mi pomohol aj repík, či medovka lekárska. Pravidelná konzumácia pre mňa prospešných bylinkových čajov ma udržiavala dlhé roky v pomerne dobrom zdravotnom stave. Samozrejme som sa nevyhol pri veľmi vážnych chorobách aj chemicky pripraveným liekom – antibiotikám a podobne, ktoré úspešne skracovali priebeh choroby.

Po nežnej revolúcii sa otvoril trh a začali k nám prúdiť nové poznatky aj z oblasti fytoterapie.

Objavili sa nové bylinkové čaje i koncentrované preparáty, pri ktorých ich pôsobenie na náš organizmus nikto nepoznal a  dodnes nie sú úplne preskúmané vedľajšie účinky týchto voľne predajných výživových doplnkov, vyrobených z rôznych exotických rastlín, ich plodov, koreňov, alebo z chalúh. Preberajú sa len poznatky zo zahraničných zdrojov. Ľudia si myslia, aha, zahraničný preparát, okolo neho veľká reklama, to musí byť dobré ! Na cene, ktorá je síce neúmerne vysoká, mnohým nezáleží, hlavne nech pomôže! Skutočnosť je ale niekedy úplne iná.

Mužská populácia máva od určitého veku problémy s prostatou. Na trhu je mnoho liekov a výživových doplnkov, ktoré liečia nezhubné zväčšenie prostaty. Nechcem teraz menovať konkrétne názvy prípravkov. Jedno však majú spoločné, a to je obsah výťažku rastliny serenoa plazivá (Saw palmetto) v rôznych koncentráciách. Literatúra uvádza, že extrakt z plodov tejto palmy je bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly. Viac ako 20 klinických štúdií preukázalo účinnosť extraktu  pri odstraňovaní problémov s prostatou. To je skutočne tak, ale z druhej strany sa  píše aj to, že najčastejšími nežiaducimi účinkami sú gastrointestinálne potiaže, z ktorých niektoré môžu byť znížené tým, že extrakt užívame s jedlom. Samotné užívanie môže zvýšiť napr. riziko krvácania alebo má vplyv na pohlavné hormóny. Beta-sitosterol, prítomný v extrakte, je chemicky podobný cholesterolu. Extrakt sa neodporúča mužom, ktorí prekonali infarkt.

Žiaľ osobne som sa stretol s  nežiadúcimi účinkami, ktoré sa prejavili stredne silnými kŕčmi v podbruší a po konzultácii s odbornými lekármi, sa konečne našiel zdroj týchto bolestí – obsah serenoe plazivej v lieku, prípadne výživovom doplnku.

Bolo by preto žiaduce, aby kompetentné štátne zdravotné  orgány vydali nariadenie, aby na  obaloch všetkých voľne predávaných výživových doplnkov resp. liekov, bola poznámka:

Prípadné nežiaduce účinky hláste výrobcovi resp. ošetrujúcemu lekárovi.

Tým by sa potenciálny užívateľ upozornil , že aj  voľne predávaný preparát môže mať nepríjemné vedľajšie účinky. Do obchodov prichádzajú prípravky z rôznych exotických, často neznámych   rastlín, ktoré pre organizmus človeka nášho zemepisného pásma nemusia byť vhodné, pretože sú to pre nás často cudzorodé látky. Že je to náležite drahé, s bombastickou reklamou, ešte neznamená, že je to dobré a prospešné pre každého.

Opatrnosti teda nikdy nie je dostatok!

 

    

  

 

Zákony z pohľadu logiky a etických pravidiel

06.11.2013

Časť 3 Opäť sa dotknem časti zákona 182/1993 Z. z., kde okrem iného sa v píše, citujem: „§5 odsek b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru viac »

Zákony z pohľadu etických zásad a pravidiel

04.11.2013

Časť 2 Je zaujímavé, že k prvej časti mojej debaty k téme „Zákony z pohľadu etických zásad a pravidiel“ sa nenašiel žiaden diskutujúci. Že by to svedčilo o tom, že sú naše zákony viac »

Zákony z pohľadu etických zásad a pravidiel

01.11.2013

Časť 1 Dovoľte mi, prosím, aby som sa pokúsi vysvetliť niektoré pojmy zo zákona 182/1993 Z. z. z pohľadu etických zásad a pravidiel. Spoločné priestory domu. Zákon 182/1993 Z. z. ani nepozná viac »

Kongres USA, sídlo, Washington,

Vyjednávači Kongresu sa dohodli na financovaní vlády USA do septembra

22.03.2018 06:29

Ako už niekoľkokrát predtým dosiahli dohodu na poslednú chvíľu, do piatkovej polnoci musia poslanci dohodu schváliť.

Ivan Gašparovič, exprezident

Gašparovič: Kisku nekritizujem, ale konal by som inak

22.03.2018 06:00

"Zodpovední však teraz musia dôsledne vyšetriť nielen tragédiu mladej dvojice, ale aj všetky podozrenia z korupcie," povedal pre Pravdu Ivan Gašparovič.

Sergej Lavrov

Lavrov na odchode? Ruské ministerstvo zahraničných vecí to poprelo

22.03.2018 01:00

Ruské ministerstvo zahraničia poprelo kolujúce informácie o tom, že osudu Sergeja Lavrova je spečatený. Má vraj prísť o kreslo šéfa ruskej diplomacie.

Sauli Niinistö

Obe Kórey a USA ukončili 'konštruktívne' neoficiálne rozhovory vo Fínsku

21.03.2018 23:09

Fínske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že trojstranné rozhovory boli zamerané na "zmenšenie napätia na Kórejskom polostrove".

gerhardfr

Toto je priestor na individuálny opis blogu na Blog.pravda.sk dívam sa okolo seba a vidím z môjho a z pohľadu logiky mnoho nedobrých vecí a tieto sa snažím vysvetliť a ak je možné, ich pomocou hlasu spoluobčanov, napraviť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 144257x
Priemerná čítanosť článkov: 3355x

Autor blogu

Kategórie